بزرگترين بانك مقالات دام و طيور
Livestock and Poultry Articles biggest bank  
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 

PENICLLINS  

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک

اشکال داروئی:

Penicillin G

Penicillin G Procaine

Penicillin G Benzathine (LA)

Penicillin Pentamate

Penicillin G Procaine + Streptomycin

Penicillin G Procaine + Kanamycin

مکانیسم اثر:

پنی سیلین­ها از گروه آنتی بیوتیکهای بتا ـ لاکتام Lactam) ) می­باشند. این آنتی بیوتیکها باکترویوسیدال بوده، با ممانعت از ساخته شدن دیواره سلولی باکتریها و تخریب استحکام دیواره آنها عمل می­نمایند. این داروها به آنزیمهای خاصی به نام پروتئین­های متصل شونده به پنی­سیلین که در مراحل نهایی ساخت دیواره سلولی باکتری دخالت دارند، متصل می­شوند. حلقه بتا ـ لاکتام در این گروه از داروها ساختاری مشابه آخرین پل پپتیدی داشته و از اتصال متقاطع زنجیرهای پپتیدوگلیکان که برای استحکام و سختی دیواره سلولی باکتری ضروری هستند، جلوگیری می­کند بدین ترتیب دیواره سلولی ناقص شکل می­گیرد و تعادل اسمزی باکتری دچار اختلال می­شود. به دنبال آن سلول به دلیل فعالیت آنزیمهای سطحی تجزیه شده، از بین می­رود.

فارماکوکینتیک :

اکثر پنی­سیلین­ها پس از تزریق به سرعت جذب می­شوند. حداکثر غلظت سرمی آنها پس از 15 تا 30 دقیقه به دنبال تزریق عضلانی و کمی دیرتر از آن پس از تزریق زیر جلدی ایجاد می­شود. به دلیل اینکه اسید معده و باکتریهای روده پنی­سیلین را غیر فعال می­کنند، میزان دوز مصرفی از راه خوراکی برای ایجاد غلظت سرمی مشابه، 5 برابر میزان تجویز شده از راه تزریق است. اگر نمکهای سدیم یا پتاسیم پنی­سیلین در یک واسطه روغنی معلق باشند، جذب پنی­سیلین از محل تزریق 18 ساعت طول می­کشد. پنی­سیلین پروکائین با حلالیت کم در حامل روغنی در طول 24 ساعت جذب می­شود، با اضافه کردن مقداری املاح پتاسیم و سدیم پنی­سیلین G به این مخلوط دوز درمانی بلافاصله پس از تزریق ایجاد می­شود. بنزاتین پن­سیلین G از پنی­سیلین­های طولانی اثر است و جذب آن 7 روز و یا حتی بیشتر به طول می­انجامد پنی­سیلین­ها از جفت عبور می­کنند و در خون بند ناف و مایع آمنیوتیک نیز منتشر می­شوند ولی این گروه از آنتی بیوتیک­ها نمی­توانند به دستگاه عصبی مرکزی(CNS) نفوذ کنند. غلظتهای زیاد پنی­سیلین معمولاً در بعضی از اعضای بدن مانند کلیه، کبد و ریه­ها ایجاد می­شوند. دفع این داروها از راه کلیه به وسیله فیلتراسیون گلومرولی به میزان 20 درصد و ترشح لوله­ای به میزان 80 درصد صورت می­گیرد. مقادیر بسیار کمی از آنها از راه صفرا دفع می­شوند (به استثناء آمپی­سیلین و آموکسی سیلین که به میزان زیاد از صفرا دفع می­شوند). پنی­سیلین از راه شیر نیز دفع می­شود. بنابراین باید حتماً زمان پرهیز از مصرف شیر در صورت مصرف این دارو رعایت شود.

موارد مصرف ، مقدار و روش مصرف:

به هر یک از تک نگارهای پنی­سیلین مراجعه شود.

موارد منع مصرف:

ـ پنی­سیلین­ها نباید بصورت داخل وریدی مصرف شوند.

ـ در دامهایی که واکنش ازدیاد حساسیت به پنی­سیلین نشان داده­اند، نباید مصرف شود

ـ این داروها نباید همزمان با تتراسایکلین­ها مصرف شوند چون اثرات متوقف کننده رشد باکتریها (باکتریواستاتیک) در تتراسایکلین­ها با اثرات باکتریوسیدال (باکتری­کش) پنی­سیلین تداخل داشته، از قدرت موثره پنی­سیلین­ها می­کاهد.

ـ پنی­سیلین­ها به همراه آمینوگلیکوزیدها در موارد اختلالات کلیوی و به همراه مواد نفروتوکسیک نباید مصرف شوند.

 

عوارض جانبی:

واکنشهای آنافیلاکتیک و آلرژیک در دامهایی که پنی­سیلین دریافت کرده­اند مشاهده شده که گاهی کشنده نیز بوده است. آنافیلاکسی حاد، کلاپس، افزایش ترشح بزاق، لرزش، استفراغ، کهیر، تب، ائوزینوفیلی، نوتروپنی، اگراتولوسیتوز، ترومبوسیتوپنی، لوکوپنی، آنمی و لنفادونوپاتی می­توانند در دامهای حساس بروز کند کم خونی همولیتیک به دنبال تجویز پنی­سیلن در بعضی از اسبها مشاهده شده است. تزریق داخل وریدی محلول هایپرتونیک ملح سدیم بنزیل پنی­سیلین­ها باعث ایجاد عدم تعادل و تشنج در سگها و گربه­ها شده است.

پروکائین نیز می­تواند باعث ایجاد آنافیلاکسی و اختلالات در دستگاه عصبی مرکزی (CNS) شود. حیوانات آزمایشگاهی مثل خوکچه هندی، پرندگان، مارها و لاک­پشتها به پروکائین پنی­سیلین حساس می­باشند. تجویز پنی­سیلین از راه خوراکی می­تواند بی­اشتهایی، استفراغ و اسهال ایجاد کند. تغییرات فلورمیکروبی روده­ها به دلیل خوراندن پنی­سیلین باعث ایجاد اسهال می­شوند.

مانند سایر آنتی­بیوتیک­ها مصرف این داروها ممکن است منجر به افزایش رشد عوامل غیر حساس به پنی­سیلین­ها مثل قارچها شود که البته جواب ندادن به درمان یا گسترش علائم بالینی جدید پس از درمان از علائم این عارضه جانبی هستند.

ممکن است گاهی واکنشهای آلرژیک پوستی در دامهایی (سگ و گربه) که قبلاً با پنی سیلین درمان شده باشند، مشاهده شود.

 

PENICILLINPENTAMATE

دسته داروئی

آنتی بیوتیک

اشکال داروئی

Injection: 1.000.000IU

مقدار و روش مصرفک

گاو و است:IU 000،000،5 (1 ویال، 5 تا 10 گرمی یک بار در روز).

بز و گوسفند: IU 000 ، 500 ، 2 روزانه (5/0 یا 1 ویال 5 گرمی یک بار در روز)، تکرار به مدت 1 تا 5 روز با توجه به وضعیت بیمار.

مقدار مصرف پنتامات پنی­سیلین بطور کلی 20 ـ 10 میلی گرم به ازاء هر کیلو گرم وزن یکبار در روز می­باشد.

 

 

PENSTRESON

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک داخل پستانی (برای گاوهای شیروار)

اشکال داروئی:

10 ml Disposable Syringe:

Penicillin G Procaine:                   300000 IU

Dihydrostreptomycin Sulfate:       300mg

Dexamethason:                                1.5mg

Base to:                                            10g

موارد مصرف:

از این دارو برای درمان اورام پستان در دوره شیرواری استفاده می­شود.

مقدار و روش مصرف

متعاقب دوشیدن کارتیه­های عفونی، به هر کاریته آلوده یک سرنگ تجویز شود.

موارد منع مصرف:

ـ در دوره خشکی

ـ در حساسیت به پنی­سیلین­ها و آمینوگلیکوزیدها.

عوارض جانبی

ازدیاد حسیاسیت، اختلالات کلیوی و اتوتوکسی­سیتی

 

زمان پرهیز از مصرف:

شیر: 72 ساعت.

گوشت: 7 روز.

شرایط نگهداری و احتیاطات:

ـ در جای خشک و تاریک نگهداری شود.

ـ در دمای زیر 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

ـ دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

 

SCOURS STOP

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک

اشکال داروئی:

Water Soluble Powder: Neomycin sulfate: 1g

Pectin                                                            : 2 g

Kaolin                                                           : 97 g

مکانیسم اثر

ـ نئومایسین: از سنتز پروتئین دیواره سلول باکتری جلوگیری نموده و ایجاد وقفه در فعالیت m RNA + formylmethionine + t RNA می­کند.

ـ کائولین: سموم و توکسین را جذب می­کند.

ـ پکتین: اثر سینرژیسم با کائولین دارد و یک قشر محافظ در جداره روده ایجاد می­کند.

موارد مصرف:

ـ درمان اسهال های ساده در حیوانات مختلف.

ـ پیشگیری ودرمان اسهال سفید گوساله­ها.

ـ درمان عفونتهای معدی ـ روده­ای و عفونتهای اشریشیاکلی در گاو، اسب، گوسفند و بز.

مقدار و روش مصرف:

یک ساشه 100 گرمی را به لیتر آب آشامیدنی افزده، خوب مخلوط نموده مصرف شود.

بره : 250 میلی لیتر، 2 مرتبه در روز به مدت 3 روز متوالی.

گوساله و کره اسب: 500 ـ 250 میلی لیتر، 3 مرتبه در روز به مدت 3 روز متوالی.

موارد منع مصرف:

این دارو در موارد بروز حساسیت شدید به آمینو گلیکوزیدها و انسداد روده تباید تجویز شود.

تداخل داروئی :

چون تجویز توام نئومایسین با آنتی بیوتیکهای گروه بتالاکتام (پنی سیلین ـ سفالوسپورینها) تاثیر نئوماسین را تشدید می­نمایند، لذا در این موارد دارو با احتیاط تجویز شود. مصرف همزمان این دارو با سایر آمینوگلیکوزیدها و ویتامین B12 توصیه نمی­شود.

عوارض جانبی:

به دارویNEOMYCIN مراجعه شود.

زمان پرهیز از مصرف :

گوشت 20 روز.

شرایط نگهداری و احتیاط:

ـ طی درمان، تجویز مقادیر کافی آب آشامیدنی ضروری بوده و جایگزین نمودن الکترولیتها باید مورد توجه باشد

ـ بیش از 3 روز متوالی دارو را مصرف ننمائید.

ـ در جای خشک و خنک و دور از نور نگهداری شود.

 

 

TETRACYCLINE HCL

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک.

اشکال داروئی:

Boluses: 100mg and 250mg

Oblets: 500mg

Water Soluble Powder: 20%Oily Injection Solution: 5%

Ophthalmic Ointment: 1%

Topical Ointment: 3%

مکانیسم اثر :

تتراسایکلین از سنتز پرودئین باکتریهای در حال رشد جلوگیری نموده و این عمل را از طریق ممانعت از اتصال آمینواستیل ترانسفرریبونوکلئیک اسید (aa – TARNA) بر روی ریبوزوم (واحد 302 ریبوزومال) اعمال می­نماید. از طرفی این دارو باعث کاهش تبدیل گلوتامات به پروتئین سلولی شده و از این طریق از رشد باکتریها جلوگیری می­نماید. به نظر می­رسد تتراسایکلین­ها برروی واحد 50S ریبوزومها نیز اثر گذاشته و باعث تغییر نفوذ­پذیری باکتریهای حساس می­شوند.

فارماکوکینتیک:

متعاقب تجویز خوراکی تتراسایکلین­ها در دامهای گوشتخوار، دارو به سهولت از معده و قسمتهای ابتدایی روده کوچک جذب شده و در حدود 4ـ2 ساعت بعد از مصرف دارو، بالاترین غلظت خونی را ایجاد می­نمایند. این سطح خونی تا 6 ساعت و یا بیشتر ادامه می­یابد قسمتی از تتراسایکلین­ها توسط کبد تغلیظ شده و از طریق صفرا دفع می­شوند و مجدداً توسط روده­ها جذب می­شوند(گردش کبدی ـ روده­ای). تتراسایکلین متعاقب تجویز خوراکی آن در گوسفند به آهستگی و بطور ناقص جذب می­شود.

غلظت تتراسایکلین در پلاسما پس از تزریق آن از طریق عضلانی ظرف 15 دقیقه ایجاد شده و در عرض 1 ساعت به حداکثر می­رسد. غلظت خونی در حدود 12 ساعت باقیمانده و حدوداً 24 ساعت پس از تزریق دارو به تدریج غلظت آن کاهش می­یابد تا اینکه فقط مقادیر جزئی آن در خون باقی می­ماند. بطور کلی تتراسایکلین­ها در سراسر بدن منتشر شده و در کلیه ، کبد، طحال و ریه در بالاترین غلظت خود یافت می­شوند. داروهای این کروه در نواحی فعال استخوان سازی ذخیره می­شوند، همچنین از سد جفت عبور کرده و غلظت آنها در خون جنین حدود نصف غلظت آن در خون مادری است. تتراسایکلین­ها به داخل مایع مغزی ـ نخاعی نیز منتشر می­شوند و غلظت آنها در سایر مایعات بدن (بزاق، جنب و مفاصل) نسبتاً پایین است. همچنین در داخل مایع پروستات نیز منتشر می­شوند، ولی انتشار آنها در دستگاه عصبی مرکزی محدود و ناچیز است.

تتراسایکلین­ها بطور عمده توسط کلیه­ها به داخل ادرار ترشح می­شوند و دفع آنمها از طریق کلیه­ها به آرامی صورت می­گیرد و این مسئله باقی ماندن این آنتی بیوتیک­ها را در بدن برای مدت طولانی باعث می­شود. نیمه عمر تتراسایکلین 5/8 ساعت تجویز تتراسایکلین­ها در غذا یا آب آشامیدنی طیور باعث می­شود که این آنتی بیوتیکها تا 6 روز پس از قطع مصرف از طریق تخم مرغ دفع شوند. همچنین تتراسایکلین­ها در بدن با یونهای کلسیم، آلومینیوم، منیزیم، آهن و مس ترکیب و متصل شده و سبب شلاته (chelating) شدن آنها در بدن به ویژه در دستگاه گوارش می­شوند و به این ترتیب مانع از جذب این املاح می­شوند.

موارد مصرف

برای کسب آگاهی به داروی OXYTETRACYCLINE مراجعه شود.

مقدار و روش مصرف

ـ تتراسایکلین 20% (پودر محلول در آب:

این دارو طریق آب آشامیدنی و یا شیر تجویز می­شود.

طیور: 500 گرم در 200 لیتر آب آشامیدنی ، به مدت 5ـ3 روز.

گوساله:20 ـ 5/12 گرم برای هر 100 کیلو گرم وزن بدن دام در روز،میزان مورد نیاز را در آب یا شیر حل کنید. در صورت امکان میزان مصرف روزانه دردو نوبت تجویز شود (صبح و شب) طول درمان 7ـ5 روز

ـ قرصهای خوراکی 100 و 250 میلی گرمی:

سگ و گربه: mg/kg 20 و 3 بار در روز، به مدت 5 ـ3 روز.

گوسفند و بز: mg/kg 55 ـ 10، یکبار در روز به مدت 5 ـ 3 روز.

طیور خانگی وکبوتر:250 میلی گرم در یک لیتر آشامیدنی.

ـ ابلت داخل رحمی 500 میلی گرمی

ابلت داخل رحمی را در شرایط غیر آلوده با رعایت. اصول بهداشتی و با استفاده از دستکش و پس از ضد عفونی نمودن محل ورود، داخل دستگاه تناسلی قرار دهید.

گاو: 2ـ 1 ابلت رحمی و در صورت لزوم 48 ساعت بعد تکرار نمائید.

گوسفند و بز: 1ـ 5/0 ابلت رحمی.

 

موارد منع مصرف:

این دارو موارد نارسائی کبدی و کلیوی و در موارد حساسیت به تتراسایکلین­ها نباید مورد استفاده قرار گیرد.

زمان پرهیز از مصرف:

گوشت گوسفند و بز: 20 روز

گوشت  طیور: 5 روز.

شرایط نگهداری و احتیاطات:

ـ مصرف مقادیر زیاد تتراسایکلین باعث بروز علائم نفروتوکسیک می­شود.

ـ در جای خشک و خنک و دور از نور نگهداری شود.

ـ دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

TETRA-DELTA

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک داخل پستانی (برای گاوهای شیروار)

اشکال داروئی:

10 ml Disposable Syringes:

Novobiocin Sodium: 100mg

Neomycin: 150mg

Penicillin G Procaine: 100.000IU

Dihydrostreptomycin Sulfate: 125mg

Prednisolone: 10mg

موارد مصرف:

برای درمان عفونتهای پستانی در گاوهای شیری با تاثیر ضد التهابی (خاصیت ضد التهابی این دارو مربوط به پردنیزولون می­باشد) استفاده می­شود. نووبیوسین موجود در این ترکیب تاثیر کامل و ویژه­ای روز استافیلوکوکهای مولد پنی سیلیناز و مقاوم به آنتی بیوتیکهای دیگر دارد.

 

مقدار و روش مصرف:

پس از دوشیدن، پستانهای عفونی را شسته و ضد عفونی نمائید. سپس محتویات یک سرنگ را در هر یک از پستانکها وارد کنید. معمولاً مصرف یک سرنگ (10 میلی لیتری) برای درمان پستان عفونی موثر و کافی است. در موارد عفونت شدید، درمان را می­توانید در فاصله 48 ـ 24 ساعت بعد تکرار نمائید.

موارد منع مصرف:

در حساسیت به آمینوگلیکوزیدها و در دوره خشکی مصرف نشود.

شرایط نگهداری و احتیاطات:

ـ  پیش از مصرف، دارو را به خوبی تکان دهید.

ـ در شرایطی که وضع پستانک مناسب باشد وارد کردن جزئی سر سرنگ (قسمت سفید و کوتاه) به داخل کارتیه موجب حفظ مکانیسم دفاعی طبیعی میزبان شده و از انتقال اجرام بیماریزای اطراف به داخل پستان جلوگیری می­گردد.

 

TIAMULIN

دسته دارویی:

آنتی بیوتیک.

اشکال داروئی :

Water Soluble Powder: 45%

مکانیسیم اثر:

تیامولین از گروه باکتریواستاتیکها بوده، مانع از سنتز پروتئین توسط باکتری­ها می­شود. این دارو میل ترکیبی بسیار زیادی برای اتصال به تحت واحد S50 ربیوزوم باکتری دارد و به این ترتیب باعث ایجاد گسستگی در زنجیره پپتیدی سنتز شده توسط باکتری شده، اثر باکتریواستاتیکی خود را اعمال می­کند.

فارماکوکینتیک:

متعاقب مصرف خوراکی این دارو، میزان جذب آن به بیش از90 درصد می­رسد که بیشتر از جذب تایلوزین می­باشد. حداکثر غلظت سرمی تیامولین پس از 4 ساعت حاصل می­شود. این دارو در کبد متابولیزه شده و در سراسر بدن پخش و منتشر می­شود دفع این دارو بعد از 24 ساعت از طریق صفرا صورت می­گیرد.

 

 

موارد مصرف:

تیامولین آنتی بیوتیکی وسیع الطیف بوده که بر علیه گونه­های مختلف مایکوپلاسما و ترپونما موثر می­باشد. از این دارو برای پیشگیری و درمان عفونتهای دستگاه تنفسی طیور بخصوص CRD ناشی از مایکوپلاسما گالی سپتیکوم استفاده می­شود. از جمله میکروارگانیسم­هایی که تیامولین بر آنها تاثیر قاطع دارد می­توان به مایکوپلاسما هیوپنومونیه، مایکوپلاسماهیورینیس، مایکو پلاسماهیوسینوویه، مایکوپلاسمادیس پار، مایکوپلاسمابوی رینیس، مایکوپلاسما بوویس، مایکوپلاسما گالی سپتیکوم، مایکوپلاسمات سینوویه ، مایکوپلاسما مله آگریدیس، گونه­های مختلف اوروپلاسما، لپتوسپیرا، ترپونما هیودیسنتری، استافیلوکوکها،؛ استرپتوکوک­ها، کلستریدیوم پرفرینژنس، لیستریا مونو سیتوژنز، کورینه باکتریوم پیوژنز ، پاستورلاها، کلبسیلاپنومونیه، هموفیلوس، فوزوباکتریوم نکروفوروم، باکتریوئیدس و کمپیلوباکتر اشاره کرد. از آنجا که تیامولین بر بسیاری از باکترهای گرم مثبت و گرم منفی موثر می­باشد بنابراین از آن به منظور درمان سینوویت عفونی طیور، کوریزا و عفونتهای دستگاه تنفسی به ویژه عفونتهای ناشی از باکترهای گرم مثبت استفاده می­شود.

مقدار و روش مصرف:

ـ درمان CRD، کوریزا وسنوویت طیور:mg/kg 30 در مرغهایی که حدود 700 گرم وزن داشته و روزانه 90 میلی لیتر آب مصرف می­کنند. در مورد جوجه­هایی که متوسط وزن آنها 40 گرم و مصرف روزانه آب آشامیدنی در آنها 20 میلی لیتر است مقدار mg/kg 60 توصیه می­شود.

ـ روش عملی برای کنترل و پیشگیری از عفونتهای مایکوپلاسمایی در هفته اول زندگی جوجه­ها عبارت است از حل کردن یک ساشه 100 گرمی در 400 لیتر آب آشامیدنی، با توجه با شدت آلودگی محیط دوره مصرف دارو می­تواند 5ـ3 روز ادامه پیدا کند. برای مرغها پس از انجام هر واکسیناسیون و استرس یک ساشه 100 گرمی را در 400 لیتر آب آشامیدنی حل کرده و به مدت 3 ـ تا 2 روز در اختیار طیور قرار داده می­شود

ـ برای درمان عفونتهای مایکوپلاسمایی و عفونتهای ناشی از باکتریهای گرم مثبت کهب ه تیامولین حساس می­باشند باید یک ساشه 100 گرمی را در 200 لیتر آب آشامیدنی حل کرده و سپس در اختیار طیور قرار داد. البته طول درمان زیر نظر دکتر دامپزشک بوده و معمولاً 5ـ 3 روز می­باشد.

موارد منع مصرف

ـ در نشخوار کنندگان بالغ به دلیل تخریب دارو در دستگاه گوارش، مصرف خوراکی آن توصیه نمی­شود.

ـ تجویز تیامولین در ماه آخر آبستنی ممنوع است.

ـ مصرف همزمان دارو با داروهای ضد کوکسیدیوز مانند موننسین، سالینومایسین، لازالوسید و ناراسین ممنوع است.

تداخل داروئی:

چنانچه تیامولین همراه با کلرتتراسایکلین استفاده شود، به دلیل سینرژیسم این دو آنتی بیوتیک به ویژه در درمان پنومونی آنزئوتیک بسیار موثر و مفیدتر خواهد بود.

تیامولین را نباید 7 روز قبل از دوره درمان تا 7 روز بعد از آن با سایر داروهای ضد کوکسیویوز مانند موننسین، نارسین، سالینومایسین و لازالوسید تجویز نمود، زیرا باعث تاخیر در رشد و احتمالاً مرگ طیور می­شود.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو رشد عوامل بیماریزای غیر حساس نسبت به این دارو نظیر قارچها و کپک­ها می­باشد. تجویز مقادیر توصیه شده تیامولین در طیور هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی­کند

زمان پرهیز از مصرف:

شیر و گوشت دامها: 5 روز.

تخم مرغ و گوشت طیور: به ترتیب 3 و 10 روز.

شرایط نگهداری و احتیاطات:

ـ چنانچه از پودر محلول در آب تیامولین 45 درصد برای پیشگیری از بیماری CRD در طیور استفاده می­شود، یک بسته 100 گرمی را باید در 200 لیتر آب آشامیدنی حل نمود این مقدار برای مصرف 12 هزار جوجه یک روزه به مدت 3 روز کافی خواهد بود. در صورت وجود خطر عفونتب در چهارمین، نهمین و بیستمین هفته تجویز دارو تکرار شود. به همین ترتیب چنانچه از داروی مذکور برای هزار جوجه 8 هفته و یا برای 400 ـ 300 پولت کافی است که البته باید به مدت حداقل 3 ـ 2 روز متوالی مصرف شود.

ـ از استنشاق هوای آلوده به تیامولین خودداری شود.

ـ به منظور جلوگیری از بروز حساسیت پوستی نظیر خارش باید از تماس دارو با پوست یا غشاء مخاطی به هنگام حل کردن آن در آب خودداری شود.

ـ در صورتیکه پس از 5 روز درمان، بهبودی حاصل نشد، طیور را مجدداً باید مورد معاینه قرار داد.

ـ تیامولین را باید به صورت روزانه تهیه نمود، به گونه­ای که حداکثر در مدت 12 ساعت پس از آماده شدن به مصرف برسد.

ـ به منظور تهیه محلول تیامولین توصیه می­شود که محتوی هر پاکت 100 گرمی را ابتدا در چند لیتر آب ولرم (حدود 40 درجه ) ریخته، چند دقیقه به هم زد تا کاملاً حل شود و سپس محلول حاصل به مخزن آب آشامیدنی طیور که میزان مصرف آن قبلاً تعیین شده است اضافه شود.

ـ پس از تجویز دارو باید بلافاصله آب آشامیدنی بدون دارو در اختیار طیور قرار گیرد.

ـ از قرار دادن دارو در مکانهای مرطوب خودداری شود.

ـ دارو باید در حرارت معمولی و به درو از نور و دسترس کودکان نگهداری شود.

 TILMICOSIN PHOSPHATE

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک

اشکال داروئی:

Solution for injection: 300 mg/ml

مکانیسم اثر:

تیل مایکوزین از گروه ماکرولیدها بوده و با مهار سنتز پروتئین باعث از بین رفتن باکتری­ها می­شود. این دارو از غشاء سلولی باکتری به درون آن نفوذ کرده و به جزء S50 ریبوزومهای باکتری یا نزدیک محل دهنده یا P  متصل می­شود، بنابراین پیوند t – RNA را به محل دهنده یا P مسدود می­کند و بدین ترتیب از انتقال پپتیدها از محل پذیرنده یا A به محل دهنده یا P جلوگیری کرده و متعاقب آن ساخت پروتئین مهار می­شود.

فارماکوکینتیک:

یک ساعت پس از تزریق دوز واحد زیر جلدی به مقدار mg/kg 10در گاو، حداکثر غلظت سرمی دارو حاصل می­شود و پس از 3 روز می­توان مقادیر قابل اندازه گیری دارو را در سرم مشخص نمود. با این حال غلظت دارو در ریه حداقل برای مدت 3 روز بالاتر از 95 درصد حداقل غلظت بازدارنده (MIC) پاستورلاهمولیتیکا باقی می­ماند. در یک مطالعه انجام شده با تیل مایکوزین رادیواکتیو نشان داده شده است که طی 21 روز پس از تزریق، 24 درصد از دارو از طریق مدفوع دفع می­شود.

موارد مصرف:

در درمان بیماری تنفسی گاو (BRD) با عامل پاستورلاهمولیتیکا بکار رفته و در شرایط آزمایشگاهی بیشتر علیه میکروارگانیسم­های گرم مثبت و برخی از اجرام گرم منفی و گونه­های متعددی از مایکوپلاسماها موثر می­باشد.

مقدار و روش مصرف:

گاو: mg/kg 10، زیر جلدی(1 میلی لیتر به ازاء 30 کیلوگرم وزن بدن).

ـ در هر محل بیش از 15 میلی لیتر دارو تزریق نشود.

ـ در صورتیکه پس از 48 ساعت هیچ­گونه بهبودی مشاهده نشد، تشخیص اولیه مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

موارد منع مصرف:

ـ در انسان استفاده نشود، زیرا ممکن است باعث مرگ شود.

ـ در گوساله­های گوشتی، گوساله­های زیر 1 ماه و گوساله­هایی که تنها از شیر جهت تغذیه استفاده می­کنند مصرف نشود.

ـ در گاوهای شیری استفاده نشود، زیرا ممکن است باعث ورود دارو به شیر شود.

ـ به جز گاو در دامهای دیگر استفاده نشود.

ـ به صورت داخل وریدی استفاده نشود زیرا ممکن است باعث مرگ شود.

ـ برای مصرف این دارو از سرنگهای اتوماتیک استفاده نشود.

زمان پرهیز از مصرف:

گوشت 28 روز.

 

TYLOSIN

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک.

اشکال داروئی:

Solution for injection         : 5% and 20% (as Base)

Tyrosine Tart ate                   : Water-Soluble Powder (100% Tylosin Base)

Tylosin Phosphate Premix: 250g Tylosin Base Activity per kg.

 

 

مکانیسم اثر:

تایلوزین از گروه ماکرولیدها بوده که با اتصال به تحت واحد S50 ربیوزوم، سنتز پروتئین را در باکتری متوقف می­کند.

فارماکوکینتیک:

تایلوزین از راه خوراکی و تزریقی به خوبی جذب می­شود. در نوع خوراکی بیشترین قسمت جذب دارو از روده می­باشد و ملح تارتارات، بهتر از ملح فسفات جذب می­شود. تایلوزین پس از تزریق به سرعت جذب می­شود و انتشار این دارو در بدن به خوبی انجام می­شود. این دارو به مایع مغزی ـ نخاعی (CFS) نفوذ نمی­کند. 8 ساعت بعد از تزریق غلظت تایلوزن موجود در شیر تقریباً 4 برابر غلظت آن در خون می­باشد. میزان تایلوزین موجود در بافت ریه نیز چندین برابر مقدار موجود در سرم می­باشد. دفع تایلوزین از طریق صفرا و ادرار انجام می­گیرد.

موارد مصرف:

تایلوزین برای درمان عفونتهای ناشی از باکترهای گرم مثبت مانند استافیلوکوکها، استرپتوکوکها، کورینه باکتریومها و برخی از میکروبهای گرم منفی (به جز کلی فرمها)، اسپیروکیت­ها، کلامیدیاها و به خصوص مایکوپلاسماها مورد استفاده قرار می­گیرد بطور کلی این دارو به منظور پیشگیری و درمان بمیاریهای زیر کاربرد درمانی دارد

 

گاو و گوساله:

پنومونی، پنوموآنتریت، دیفتری گوساله­ها، پلوروپنومونی واگیر، آرتریت، گندیدگی سم، عفونت رحم و ورم پستان ناشی از باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی.

گوسفند: آگالاسی مسری و حاد ناشی از مایکوپلاسما آگالاکتیه، پنومونی و ورم پستان

بز: پلوروپنومونی واگیر بزان ناشی از مایکوپلاسما میکوئیدس واریته کاپری.

سگ و گربه:

عفونتهای فوقانی و تحتانی دستگاه تنفس، تورم گوش خارجی، عفونتهای مربوط به اعمال جراحی.

طیور:

ـ درمان CRD جوجه­ها و پیشگیری از CRD هنگام واکسیناسیون و سایر استرسهای وارده (ملح تارتارات)

ـ درمان کمکی سینوویت عفونی (IS) در بوقلمونها و جلوگیری از نوع تنفسی IS (ملح تارتارات)

 ـ تسریع افزایش وزن و بهبود بازده غذایی در جوجه­ها و مرغهای تخمگذار (نوع افزودنی به غذا).

ـ کمک به کنترل CRD ناشی از مایکوپلاسما گالی سپتیکوم در جوجه­های گوشتی و پولت­ها

مقدار و روش مصرف:

تایلوزین تزریقی:

گاو و گوساله          : روزانه mg/kg حداکثر به مدت 5 روز بصورت تزریق داخل عضلانی

گوسفند و بز          : روزانه mg/kg حداکثر به مدت 5 روز بصورت تزریق داخل عضلانی

سگ و گربه            : روزانهmg/kg20-10  بصورت عضلانی تا قطع علائم بیماری

موارد منع مصرف:

ـ در طیور تخمگذار که تولید آنها به مصرف انسان می­رسد استفاده نشود.

ـ در انسان مصرف نشود

ـ در اسبها و تک سمیها مطلاقاً استفاده نشود، زیرا ممکن است باعث مرگ حیوان شود

ـ در گاوهای شیری در هنگام شیرواری استفاده نشود

ـ در گوساله­های گوشتی استفاده نشود

تداخل داروئی:

تایلوزین ممکن است سطح سرمی دیژیتال را بالا ببرد

 

عوارض جانبی:

بی اشتهایی، اسهال و درد در محل تزریق

 

VIRGINIAMYCIN 

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک محرک رشد.

اشکال داروئی:

Premix: 10%

مکانیسم اثر:

ویرجینیا مایسین بطور اختصاصی بر باکتریهای گرم مثبت اثر می­کند و همانند سایر آنتی بیوتیکها این دارو باعث تغییر در فلور میکروبی روده­ها می­شود. این عمل با جلوگیری از سنتز پروتئین در داخل پیکر میکروب­هایی که با تکثیر آنها جدار روده ضخیم می­شود. انجام می­گیرد. بدین ترتیب جدار روده به حال عادی بازگشته، جذب مواد غذای بهتر و بیشتر انجام می­شود و در نتیجه ضریب تبدیل مواد غذایی کاهش می­یابد (این دارو از طریق اتصال به تحت واحد 235 ربیوزوم باکتری، از سنتز پروتئین توسط باکتریها ممانعت به عمل می­آورد). ویرجینیا مایسین باعث کاهش تولید اسیدلاکتیک، اسیدهای چرب فراز، آمونیاک و آمین­هایی که توسط میکروب­ها تولید می­شوند گردیده، در نتیجه از  اثرات سمی آنها کاسته می­شود و با کند نمودن حرکات روده موجب افزایش جذب پروتئین­ها، چربی­ها و کربوهیدرات­ها می­شود.

فار ماکوکینتیک:

ویرجینیامایسین آنتی بیوتیکی است که توسط استرمایسس ویرجینیه تولید می­شود عموماً این دارو از طریق دستگاه گوارش جذب نمی­شود. بنابراین تاثیر خود را در فلور میکروبی دستگاه گوارش برجای می­گذارد. این آنتی بیوتیک دارای اثر باکتریوسیدال بوده، دارای 2 بخش S . Mمی­باشد که هر کدام به تنهایی دارای اثر باکتریواستاتیکی هستند و سینرژیسم آنها با یکدیگر سبب اثر بکاتریوسیدال ویرجینیامایسین می­شود و به این ترتیب قدرت موثره آن نیز 100 برابر افزایش می­یابد.

تناسب قسمت M به بخشS تقریباً چهار به یک بوده که البته بخش M در حد بسیار زیادی در شکمبه نمی­شود. متابولیزه حاصله از متابولیسم بخش M نیز تا حدودی دارای فعالیت ضد میکروبی هستند.

موارد مصرف:

ویرجینیا مایسین در مرغ گوشتی، مرغ تخم­گذار، مرغ مادر و نیز بوقلمون و گوساله جهت حصول نتایج ذیل مصرف می­شود:

ـ افزایش وزن تخم مرغ و پررنگ کردن زرده آن.

ـ کاهش ضایعات جوجه کشی.

ـ بهبود کیفیت تخم مرغ و پوسته آن

ـ کاهش ضریب تبدیل غذایی و افزایش سرعت رشد.

ـ کاهش تلفات و وازده­ها، به علت جذب بهتر غذا.

ـ افزایش قدرت باروری تخم مرغهای نطفه دارو افزایش قدرت تولید گوشت و تخم مرغ.

ـ کاهش موارد ابتلاء دام و طیور به بیماری­های عفونی.

ـ این دارو برای درمان بیماریهای باکتریایی حیوانات اهلی استفاده نمی­شود هر چند که این آنتی بیوتیک دارای طیف اثر وسیعی می­باشد، اما مورد مصرف اصلی آن به عنوان افزایش دهنده رشد دام و طیور می­باشد.

ـ ویرجینیامایسین برضد باکترهای گرم مثبت موثر بوده، از آن به منظور درمان عفونتهای حاصله از گونه­های مختلف هموفیلوس و نیسریا می­توان استفاده نمود

همچنین دارای فعالیت اندکی در برابر پروتوزوآها نظیر گونه­های مختلف توکسوپلاسما می­باشد و به این ترتیب برای درمان اسهال در گله مورد استفاده قرار می­گیرد.

مقدار و روش مصرف:

گوساله     :تا 26 هفتگی800 ـ 50 گرم در هر تن غذا(مخلوط با غذای جانشین شونده شیر)

بوقلمون: تا 26 هفتگی 200 ـ 50 گرم در هر تن غذا.

مرغ تخم­گذار و مرغ مادر: در تمام مدت تخمگذاری 800 تا 200 گرم در هر تن غذا.

جوجه­های گوشتی: تا 8 هفتگی 200 ـ 50 گرم در هر تن غذا.

در تمام موارد فوق طریق تجویز دارو به صورت مخلوط با غذا بوده و باید دارو، بطور یکنواخت با غذا مخلوط شود.

موارد منع مصرف:

ویرجینیا مایسین را نباید همزمان با سایر داروهای افزاینده رشد در غذای دام و طیور استفاده نمود.

تداخل داروئی:

تا به حال گزارشی مبنی بر خاصیت سینرژیسمی ویرجینیامایسین با سایر آنتی بیوتیکها منتشر نشده است ولی به هر حال نباید هزمان با سایر داروهای افزاینده رشد مورد مصرف قرار گیرد.

عوارض جانبی:

گزارشی نشده است.

زمان پرهیز از مصرف:

ندارد.

 

INTRAMYCIN

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک.

اشکار داروئی:

Injection: Penicillin benzyl Procaine      : 20.000.000 IU

Dihydrostreptomycin (Sulfate)             :20g

Excipiat                                                   : 100ml

مكانيسم اثر و فارماكوكينتيك:

براي  کسب آگاهی به داروی پنی سیلین G پروکائین و دی هیدرواسترپتومایسین مراجعه شود.

موارد مصرف:

ترکیب پنی سیلین + استرپتومایسین در عفونتهای  حاصل از باکتریهای گرم منفی و گرم مثبت در اسب، گاو، گوسفند، بز، سگ و گربه اثر بالایی دارد. از این ترکیب مي‌توان در موارد ذیل بکار برد:

ـ عفونتهای بعد از عمل جراحی.

ـ عفونتهای بند ناف.

ـ عفونتهای دستگاه تنفسی (برونشیت، پنومونی و تراکئیت).

ـ عفوتهای دستگاه گوارش (اسهال­ها و آنتریت ها).

ـ عفونتهای دستگاه گوارش (اسهال ها و آنتریت ها).

ـ عفونتهای دستگاه ادراری ـ تناسلی (عفونت مثانه، متریت و عفونتهای پستانی).

ـ عفونتهای پوست و بافتهای  نرم (آبسه، عفونتهای دست و پا، مفاصل و زخمها).

مقدار و روش مصرف:

تزریق زیر جلدی و یا داخل عضلانی:

گاو، اسب، گوسفند و بز: mg1 به ازاء هر 10 کیلوگرم وزن بدن برای بالغین mg5/1 به ازاء هر 10 کیلوگرم وزن بدن برای قبل از بلوغ.

سگ و گربه: mg1 به ازاء هر 5 کیلوگرم وزن بدن.

درمان به مدت 5ـ3 روز ادامه یابد.

درمان پرهیز از مصرف:

گوشت 30 روز، شیر 30 روز .

 

INTROCIL

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک

اشکال داروئی:

Oral Solution: Colistin Sulphate      : 200.000 IU

Spectinomycine                                         : 20mg

مكانيسم اثر:

كليستين يك آنتی بیوتیک از خانواده پلی میکسینها مي‌باشد که در درمان عفونتهای ناشی از باکتریهای گرم منفی از جمله پسودوموناز، E.Coli پروتئوس، سالمونلا و غیره به کار مي‌رود. برای اطلاعات بیشتر به داروی Colistin مراجعه شود.

فارماکوکینتیک:

این دارو به میزان کمی از دستگاه گوارش جذب مي‌شود. در نتیجه اگر از طریق خوراکی برای درمان عفونتهای دستگاه گوارش استفاده شود نسبتاً فاقد اثرات جانبی مي‌باشد. اسپکتینومایسین یک آنتی بیوتیک آمینوسیکلیتول وسیع الطیف مي‌باشد که بر روی باکتریهای گرم منفی از جمله پروتئوس، سالمونلا، کلبسیلا، E.Coli و باکترهای گرم مثبت از قبیل استافیلوکوک­ها، استرپتوکوکها موثر مي‌باشد. این دارو از لحاظ ساختمانی شبیه آمینوگلیکوزیدها مي‌باشد و بسیاری از خصوصیاتشان مشترک است. ول اثرات منفی اسپکتینومایسین کمتر از آمینوگلیکوزیدها مي‌باشد. اسپکتینومایسین بر روی اعصاب شنوایی و کلیه­ها اثر منفی ندارد. نفوذ آن به داخل بافتهای شنوایی حداقل مي‌باشد و تنها هنگام وجود یک التهاب فعال مي‌تواند وارد مایع مغزی ـ نخاعی شود.

موارد مصرف:

عفونتهای میکروبی دستگاه گوارش در بره­ها و بزغاله­ها.

 

موارد و روش مصرف:

2 دز به ازاء هر 6ـ5 کیلوگرم وزن بدن، دو بار در روز به مدت 3 روز.

زمان پرهیز از مصرف:

برای گوشت تا 7 روز.

 

KANACLOX

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک داخل پستانی (برای گاوهای خشک).

اشکال داروئی:

10ml Disposable Syringes: Kanamycin as Sulphate: 100mg

Cloxacillin Benzathine                                                        : 1000mg

Procaine Penicillin G                                                          : 300.000 IU

 

مکانیسم اثر:

مصرف همزمان بنزیل پنی سیلین و آمینوگلیکوزیدها (مانند کانامایسین) بر علیه بسیاری از باکتریهای گرم مثبت و برخی از اجرام گرم منفی و حتی باکتریهای مولد پنی سیلیناز (مانند استافیلوکوکوس آرئوس) اثر سینرژیسم دارد. در این ترکیب بنزیل پنی سیلیناز با دخالت  در آخرین مرحله سنتز پپتیدوگلیکان دیواره باکتری مانع ساخته شدن دیواره سلولی شده و باعث نفوذ کانامایسین به داخل باکتری و ایجاد اختلال در ساخت پروتئینها در ارگانیسمهای حساس شده و بدین ترتیب اثر باکتری کشی خود را ظاهر مي‌کند.

فارماکوکینتیک:

پروکائین بنزیل پنی سیلین از پنی سیلین­های بلند اثر بوده، پس از تزریق به داخل پستان طی چند ساعت اولیه جذب مقداری از آن صورت می­گیرد. زمانی که پنی سیلین­ها به داخل کارتیه­های آلوده تزریق شوند غلظت­های سرمی بیشتری ایجاد کرده، توسط سرم موجود در بین کارتیه­ها منتقل مي‌شوند. دفع پنی سیلین­ها از طریق ادرار صورت گرفته و مقادیر بسیار کمی از آنها از صفرا دفع می­شوند.

پنی سیلین از طریق شیر نیز دفع می­شود. کانامایسین از گروه آمینوگلیکوزیدها بوده و دارای نفوذپذیری کمی با مایعات داخل سلولی می­باشد که مربوط به حلالیت کم آنها در چربی­ها بوده و به همین دلیل غلظت کمی در شیر و سرم ایجاد می­کند. دارای نیمه عمر کوتاه (2ـ1 ساعت) بوده، دفع آن عمدتا از طریق کلیه­ها و از ادرار صورت می­گیرد.

موارد مصرف:

برای درمان ورم پستان تحت بالینی در گاوهای خشک که توسط باکتریهای استافیلوکوکی و اشریشیاکلی ایجاد می­شود و پیشگیری از عفونت کورینه باکتریوم پیوژنز مورد استفاده قرار می­گیرد.

مقدار و روش مصرف:

برای درمان کارتیه مبتلا، شیر آن باید به طور کامل تخلیه شود. با استفاده از یک پارچه تمیز که به ماده ضدعفونی کننده آغشته است نوک سر پستانک و مجاری آنرا تمیز نموده سپس یک سرنگ دارو را به طور کامل در کارتیه تزریق نموده و با ماساژ دادن کارتیه به طرف بالا، دارو به طرف غده پستان هدایت شود.

زمان پرهیز از مصرف:

گوشت: یک روز پس از دومین شیردوشی.

شیر: 6 هفته.

 

KANAMYCIN INJECTOR

دسته داروئی:

آنتی بیوتیک داخل پستانی (برای گاوهای شیروار).

اشكال داروئی:

10ML Disposable Syringes: Kanamycin Sulphate: 50mg

Procaine Penicillin G                                              : 100.000IU

Prednisolone Acetate                                             : 40mg

مکانیسم اثر و فارماکوکینتیک:

مشابه داروی KANACLOX می­باشد.

موارد مصرف:

در دوره شیرواری در اورام پستان ناشی از استافیلوکوک طلائی، استرپتوکوک آگالاکتیه و اشریشیاکلی که از عوامل اصلی اورام پستان هستند استفاده می­شود و به دلیل خواص ضد التهابی پردنیزولون (از گروه کورتونهای متوسط الاثر) این پماد در درمان ورم پستانهای سخت و فیبری شده نیز قابلیت مصرف دارد. از دیگر موارد مصرف این ترکیب می­توان به کاربرد آن در درمان التهاب گوش خارجی در سگ و گربه اشاره نمود.

 

مقدار و روش مصرف:

قبل از مصرف دارو نوک پستان­ها را تمیز و ضدعفونی نموده، شیر داخل کارتیه­ها تخلیه شود (در موارد حاد برای این منظور می­توان 40ـ20 واحد اکسی توسین به صورت وریدی یا عضلانی تزریق نمود). سپس یک سرنگ دارو را به طور کامل در کارتیه تزریق نموده و با ماساژ دادن کارتیه به طرف بالا، دارو را به طرف غده پستان هدایت شود.

درمان بعد از 24 ساعت قابل تکرار می­باشد. حداقل تا 6 ساعت پس از مصرف دارو از نوشیدن شیر خودداری شود.

موارد منع مصرف:

در دام­هایی که واکنش ازدیاد حساسیت به پنی­سیلین نشان داده­اند با احتیاط مصرف شود.

تداخل داروئی:

از مصرف همزمان با تتراسایکلین­ها خودداری شود. در موارد اورام پستان حاد و وجود تب با نظر دکتر دامپزشک استفاده از آنتی­بیوتیک متناسب با ترکیب پستانی به صورت عضلانی یا وریدی می­تواند در بهبود بیماری تأثیر داشته و نیز به منظور انجام درمان­های حمایتی از مایع درمانی، دگزامتازون و یا ضد التهاب­های غیراستروئیدی می­توان استفاده نمود.

 

عوارض جانبی:

واکنش­های آنافیلاکتیک و آلرژیک ممکن است در دام­های حساس به پنی­سیلین مشاهده شود.

زمان پرهیز از مصرف:

گوشت: 6 روز، شیر: 4 روز.

 

KITASAMYCIN

دسته داروئی:

                                                   Water Soluble Powder: 100 %( as tartrate).

مکانیسم اثر:

کیتازامایسین از آنتی­بیوتیکهای ماکرولید بوده، با اتصال به جزء 50S ریبوزوم در باکتری­ها سبب مهار ساخت پروتئین می­شود. این دارو بیشترین تأثیر را بر باکتری­های گرم مثبت، اسپیروکیت­ها و بخصوص انواع مایکوپیلاسماها دارد.

فارماکوکینتیک:

کیتازامایسین پس از مصرف خوراکی، به سرعت جذب بدن طیور شده و با انتشار وسیع به غلظت بالایی در خون و بافتها می­رسد. غلظت این دارو در کبد، طحال، ریه و کلیه بیشتر از غلظت آن در سرم می­باشد. کیتازامایسین در بافتهای فوق برای مدت صورت طولانی­تر (حدود 16 ساعت) یافت می­شود. دفع دارو اساساً از طریق صفرا و در نهایت مدفوع بوده، مقدار کمی از آن نیز از کلیه­ها دفع می­شود. این دارو حتی پس از تجویزهای مکرر در بدن انباشته نمی­شود.

موارد مصرف:

کیتازامایسین برای درمان  پیشگیری از CRD طیور و به عنوان محرک رشد و افزایش بازده خوراک طیور به کار برده می­شود.

مقدار و روش مصرف:

پیشگیری:

100 گرم پودر کیتازامایسین در 200 لیتر آب آشامیدنی روزانه طیور، به دت 3ـ1 روز. به این ترتیب که در جوجه­های گوشتی یک بار در روز دوم زندگی و سپس هنگام واکسیناسیون دوم (حدود 22 روز پس از بیرون آمدن از تخم) تکرار می­شود. در پولتهای جایگزین و تخمگذار، پیشگیری در روز دوم و هفته­های 4، 8، 12 و همچنین روزهای انجام واکسیناسیون، خوراندن کیتازامایسین تکرار می­شود.

درمان:

100 گرم پودر کیتازامایسین در 200 لیتر آب آشامیدنی، به مدت 5 روز.

 

زمان پرهیز از مصرف:

تخم مرغ: 4 روز.

گوشت جوجه­های گوشتی: 1 روز.

شرایط نگهداری و احتیاطات:

ـ این دارو تنها برای مصارف دامپزشکی تهیه شده است و مصرف آن حتماً باید تحت نظارت و طبق دستور دامپزشک انجام گیرد. برای تهیه محلول بهتر است ابتدا مقدار لازم از دارو را در مقدار کمی آب (2ـ1 لیتر) حل نموده سپس به مخزن آب آشامیدنی اضافه شود.

ـ در طول درمان به جز آب محتوی کیتازامایسین منبع آب آشامیدنی دیگری در اختیار طیور تحت درمان نباشد.

ـ در صورت تماس پودر کیتازامایسین با پوست و غشاهای مخاطی، امکان ایجاد رینیت آلرژیک و تحریک پوست وجود دارد بنابراین از قرار گرفتن در معرض گرد دارو اجتناب کرده، از لباس مناسب و ماسک ایمنی استفاده شود.

ـ دارو در محل خشک و خنک و دور از نور نگهداری شود.

 SULFADIAZINE+ TRIMETHOPRIM

اشکال داروئی:

Boluses: Sulfadiazine 1g+Trimethoprim 200mg.

Oral Solution: Sulfadiazine 400mg +Trimethoprim 80mg

Solution for injection: Sulfadiazine 40%+ Trimethoprim 8%

موارد مصرف:

محلول خوراکی این دارو در طیور برای پیشگیری و کنترل بیماریهای کلی باسیلوز، وبای طیور، سالمونلوز (تیفوئید و اسهال سفید جوجه­ها)، کوریزای عفونی طیور، عفونتهای متعاقب واکسنیاسیون و بطور کلی تمام عفونتهایی که عامل آنها میکروبی باشد، استفاده می­شود برای کسب آگاهی بیشتر به SULFONAMIDES مراجعه شود.

مقدار و روش مصرف:

محلول خوراکی

طیور:

ـ درمان: یک بطری 200میلی لیتری در 500 لیتر آب آشامیدنی، به مدت 5 ـ 3 روز متوالی یا mg/kg 30 ـ 15.

ـ پیشگیری: یک بطری 200 میلی لیتری در 800 آب آشامیدنی به مدت 3 روز قبل و در خلال و پس از واکسناسیون در اختیار طیور قرار گیرد.

ـ سایر دامها (گوساله، کره اسب، بره و بزغاله):

2ـ1 میلی لیتر به ازاء هر 32 کیلوگرم وزن بدن دام در روز به مدت 5 روز.

بولوس

خوراکی:

گوساله، کره است و گوسفند:mg/kg30 یا یک بولوس برای 40 کیلو گرم وزن بدن به مدت 5ـ3 روز بهتر است دوز روزانه به دو قسمت تقسیم و در دو وعده خورانده شود.

 

داخل رحمی:

ـ ماده گاو و مادیان: 8/4 ـ 4/2 گرم یا 4 ـ 2 بولوس.

ـ میش: 4/2 ـ 2/1 گرم یا 2ـ1 بولوس.

برای نتیجه گیری بهتر در استفاده از بولوس داخل رحمی لازم است حتی­الامکان رحم از ترشحات عفونی تخلیه شده باشد.

محلول تزریقی :

1 میلی لیتر از دارو برای 32 کیلوگرم وزن بدن، داخل عضلانی، به مدت 5 ـ 4 روز

 

موارد منع مصرف:

ـ این دارو برای آن دسته از مرغابی که تخم مرغ آنها به مصارف انسانی می­رسد و یا برای تولید جوجه استفاده می­شود، توصیه نمی­شود.

ـ خوراندن بولوس تری متوپریم + سولفادیازین همانند سایر آنتی بیوتیکها به گاو بالغ به علت ایجاد اختلال در کار شکمبه مناسب نمی­باشد.

ـ این دارو در موارد نارسائی شدید کبدی و کلیوی و حساسیت نسبت به سولفادیازین وتری متوپریم نباید مورد استفاده قرار گیرد.

[ ] [ 12 ] [ محمد منصوری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

دوستان عزیز میتوانند نظرات و پیشنهادات خود را ازطریق پست الکترونیک برای ما ارسال کنند:

mmansouri111@gmail.com
با تشکر: محمد منصوری
امکانات وب
  • همیاری
  • مهم نیوز